Metal Raf Üretimi

/ / Rafsis Blog
Metal Raf

Metal Raf Üretimi

Metal raf üretimi, cam bira ve tuğla fabrikalarında kullanılan metal malzemeler ilk olarak 1625 yılında kullanıma hazır hale getirilmiştir. İlerleyen yıllarda Farklı sektörlere yayılmış ve farklı teknolojilerle birleşerek demir döküm işlemlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle raf sistemleri ürünlerinin kullanımında metal malzemeler geniş bir yelpaze açmıştır ve vazgeçilmeyecek bir malzeme haline gelmiştir. Bunun yanı sıra fabrikalarda okullarda ofislerde atölyelerde ve bunlara benzer birçok benzer alanda metal rafların kullanımı başlamıştır.

Metal Raf Özellikleri

Metal raf üretimi, farklı ölçülerde kesilen paket ve rulo halini alması DKP özelliğini taşıması ile oluşmaktadır. Bu oluşum sonrasında elde edilen raf görünümü ise delme ve bükme işlemlerinden sonra gerçekleşmektedir. Uzun ömürlü olması çok kullanışlı olması ve sağlam olmasından dolayı metal rafın tercih edilmesinin en önemli sebepleridir. Ayrıca bir diğer önemli özelliği ise var olan deliklerin çağı ve farklı kesintilere sahip olmasıyla rafların ağırlık kapasitelerinin taşıyacak olan ürünün özelliklerine göre ayarlanabilir olmasıdır.  Metal raf üretimi  sistemlerinin sabit durması için oluşturulan profil ayaklarının varlığı ürünün kullanımını daha da etkin bir hale getirir. Bu ayaklar kaynak veya cıvata somun yardımıyla monte edilerek daha sağlamlaştırılır.

Ölçüler

Bir diğer önemli noktalardan biri ise ise metal raflarda kullanılan saçların kalınlığıdır. Saçların kalınlığı 0.7 milimetre ila 2 milimetre arasında değişmektedir. Metalin uzunluğuna ve kalınlığına göre raflarda bulunan deliklerin boyutu değişmektedir. Bu değişim rafların taşıyacağı yük miktarına ve kullanılacak alanı da etkilemektedir. 26,31,43, 75, 93, ve 60 santimetre ölçülerinde olabilen metal rafların boyutları da değişiklik şekilde üretilebilmektedir. Profil ölçüleri ise 200 250 ve 300 santimetre ölçülerinde metal raflara uygun şekilde tasarlanmaktadır. Arzuya göre boyutlandırılması yapılarak raf tabanları da montaj edilebilmektedir. Raf aralarında istenen bir mesafe varsa bu da ayarlanabilmektedir. Plastik taban uygulaması yapılarak metal raf üretimi ile zemin arasındaki temas engellenir Metal Raf Üretimiböylelikle daha verimli bir kullanım sağlanmış olunur.

Kullanılan plastikler raf hareket mekanizmasının da aktif kullanımını sağlamaktadır. Plastik taban uygulamasıyla zemin çizilme ihtimali de ortadan kaldırılmış olmaktadır.  Boyama işlemi düşülürse işlemden önce mutlaka yağlama ve pas koruma uygulamaları yapılması gerekmektedir. Böylece metal rafların ömrü uzamış olmakta çürüme paslanma gibi olayların önüne geçilmiş olunmaktadır. Bu işlemde standart bir renk kullanılmak istenirse RAL RENGİ 7046 gri renk kullanılabilir. Firmamız, metal raf üretimi işlerini özenle hazırlamakta ve müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız.