Raf Sistemleri Çeşitleri

/ / Rafsis Blog

Raf Sistemleri Çeşitleri

Raf Sistemleri Çeşitleri Rafsis, raf sistemleri çeşitleri üreticileri alan ve yük taşıma değerlerini göz önünde bulundurmak suretiyle bilgi, donanım ve teknolojiyi birlikte kullanarak müşteri taleplerini yerine getirmektedir. Raf sistemleri çeşitleri; çelik raf, ağır yük paletli ve Hafif ve orta yük raflar olmak üzere üç gruba ayrılır.

Raf Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Çelik raf: Oluşturulacak raf sisteminde tabla kalınlığı çok iyi hesap edilerek maksimum 70-100 kg. yük taşıma kapasitesi olan raflardan meydana gelir. raf ayakları sağlam L profillerden, üst tabla parçaları DKP’den oluşur. Malzeme standartları 37 kalitede olmalıdır. Civatalı raf sistemlerinde en sağlam montaj ayaklar üzerindeki deliklerde çelik raf tablaların yan kısmındaki delik kısımların birleşmesi suretiyle bağlantıları somunlar veya cıvatalarla yapılmaktadır.

Ağır yük paletli: İşletmelerde mevcut ağır yüklerin taşınmasında kolaylık sağlayan sistemlerden biridir. Bu sistemde her bir raf ünitesi yaklaşık 2000 kg.’a kadar yüklere dayanıklılık sağlar. Ağır rack sistemlerinde üretim aşamasında mevcut profil kesitleri, kaldırılabilecek yükün ağırlığı doğrultusunda saptanmalıdır. Ayak kısımları kalın saç bükümlü yapılmalı, traversleri rafın kaldırabileceği yük kapasitesine bağlı olarak kutu profille tamamlanır.

Hafif ve orta yük raflar: Profillerin birbirine geçmesi suretiyle oluşan sistemdir. Bu sistemde her bir rafın taşıma kapasitesi ortalama 300 kg.’a ulaşır. Bu sistemde de raf ayakları kutu profillerden oluşur. Profil üzerlerindeki bulunan delik ve traversler takılarak mevcut ayaklar birbirine bağlanır. Saç tablalar iç ölçülere göre kesilerek bu traverslerin içine oturtulmak suretiyle rafların mukavemet derecesi sağlanır.

Yerleşim alanlarına uygunluk sağlayabilen raf sistemlerin de mevcut…

Raf sistemleri çeşitleri belirtilen ana raf sistemlerinin yanı sıra yerleşim ve alan kaplama açısından mekik sistem (Paletlerin üst üste ve aka arkaya boşluk kalmadan oluşturulan sistem) , dar koridor raf sistemleri (Yüksek depolama ünitelerinde yaklaşık 15 metre yüksekliğe ulaşılan raf sistemi), giydirme cepheli depo raf sistemleri (Mevcut bir raf sistemi üzerine kombine edilerek iskelet oluşturulmadan giydirme yapılan sistem) , hareketli depo raf sistemleri (Hareket sağlayan elemanların üzerine sırt sırta monte edilen sistem), sırt sırta raf sistemleri (Mekânlarda en ekonomik ve yaygın kullanıma sahip palet kullanılan sistem) üretimleri firmalarca talep gören ürünler arasında bulunmaktadır.